Urduca Çeviri İzmir

 

Urduca dili, Güney Asya bölgesine ait olan ve Hint-Avrupa dilleri arasında yer almaktadır. Resmi dil olarak Pakistan da ve Hindistan’ın kuzey bölgesinde konuşulmaktadır.

Geri planda kalan ama canlılığını koruyan bir dildir. Uluslararası önemi zayıf olsa da kendi bölgelerinde etkinliği büyüktür. Peki, böyle geri planda kalan ama öğrenme konusunda meraklı olan kişilerin başvuracağı yerler nerelerdir ya da tercüme konusunda bu dil nasıl yaptırılmaktadır?

           Urduca Dili Hakkında

Urduca dili tercüme noktasında pek kolay olmayan bir yapıya sahiptir. İçerisinde farklı dillerden alınmış kelimelerin olması, kaotik bir yapıya sebebiyet vermektedir. Yapılan araştırmalar, bu dilin son yıllarda anekdotlar açısından bir rağbet olduğunu göstermektedir. Bu dilde birçok kurum tarafından çeşitli şekillerde tercüme yapıldığı görülmektedir. Bu kurumları detaylı bir şekilde araştıracak olursak;

Portakal çeviri merkezi, Atak çeviri merkezi, Boğaziçi çeviri Merkezi’dir. Bu kuruluşlar başlıca sayabileceğimiz kurumlar arasındadır. Tercüme noktasında başarılı ve kaliteli kadrolarıyla güzel ve düzgün, başarılı bir hizmet verilmektedir.

Peki, bu çevirilerin ücretleri ne kadardır?

Çeviri fiyatları belirlenirken belirli hususların bulunduğunu görebilmekteyiz. Öncelikle temel alınan kelime sayısı 150-200 kelime arasındadır. Yani bu da yaklaşık 1000 karaktere tekabül etmektedir. Bin karakter üzerinden temel alınan çevirilerin fiyatları 30-50 TL arasında değişmektedir. Şüphesiz ki daha çok karakterlerde yapılan çevirilerin ücretleri de ona göre değişecektir. Sadece bu dile mensup değil, birçok dilde yapılan çevirilerin fiyatları aşağı yukarı bu şekilde olmaktadır. Bahsettiğimiz kurumlarda başarılı ve tecrübeli kadrolara yaptıracağınız çeviriler, sizler için daha sağlıklı olacaktır. Çeviri hususunda belirlenen bu fiyatları yadırgamamak gerekir.

Urduca dilinde altyazı şekillinde yapılan çevirilerde mevcuttur. Altyazı çevirileri yapılırken, iki farklı yöntemle uygulanmaktadır. Canlı olarak yapılan altyazı ve Sonradan yapılan altyazı.

Çeviri merkezlerinde yeminli olarak hizmet verildiğini görebilmekteyiz. Bu konu üzerinde biraz daha değinmekte fayda var;

           Yeminli Çeviri İzmir

Ülkemizde çeviri işleri yapıldığında iki farklı yöntemde olunduğunu görüyoruz. İlki Mahkeme yeminli çeviri olmak suretiyledir. Çalışma alanı sadece mahkemelerin davalarda yabancı belgelerin çeviri hususunda sadece mahkeme için çalışan bürolara verdikleri işlerdir. Bu büroların çalışma alanı mahkemeyle sınırlıdır.

İkinci ise noter tasdikli yeminli türüdür. Bu büroların şüphesiz ki diğer kurumlara göre çalışma alanı daha geniş olmaktadır. Çalışma alanları mahkemeyle sınırlı olan diğer kurumlara göre daha rahat ve serbest piyasa ekonomisinde daha iyi bir şekilde tutunmaktadırlar. Herhangi bir dil bildiklerine dair belge, yazı, sertifika vb. belgeleri noter tasdikli olmak suretiyle onaylatıp işlerine başlamaktadırlar.

 

Noter tasdikli olabilmesi için belli komitelerin ve uzmanlık alanları bu doğrultuda olan kişilerin önce onayından geçmelidir. Belgeler onaylandıktan sonra noter tasdikli olarak alınan belge sizin artık bu işte yasal süreci de gayet başarılı bir şekilde atlattığınızı da göstermektedir.

Bu hususta Urduca dilinde web sitesi de mevcuttur. Bu sitelerde Urduca dilini geliştirmek amacıyla yazılar okuyarak ve ya filmler izleyerek, bu dil hakkında daha iyi fikir sahibi olunabilir. Farklı çeviri üzerine web sitesi de kullanarak bu yolda önemli adımlar atmış olursunuz. Urduca; bahsettiğimiz üzere kaotik bir yapıda olduğu için çok detaylı bir araştırma sürecine girmeniz gerekiyor. Ulaştığınız Urducayla alakalı herhangi bir çeviri web sitesi şüphesiz ki sizlerin yararına olacaktır.

Bulduğunuz web sitesi içeriğinde güzel ve kaliteli bir anlatışla öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

Ülkemizin dört bir noktasında farklı çeviri kurum ve kuruluşları mevcuttur. Özellikle turistlik açıdan büyük önem arz eden İzmir kenti bu alanda başı çekmektedir. Turistlerin uğrak noktası olan kentimiz şüphesiz ki dil öğrenme hususunda bizler için büyük önem taşıyor.

Çeviri Dilleri

Çeviri Türleri

Çevirilecek Bir Dökümanınız Mı Var?

Şimdi Bilgi Alın!