Akademik Tercüme İzmir

Globalleşen Dünya

Globalleşen dünya da artık tüm gelişmeleri takip etmek, teknolojinin de gelişmesiyle mümkün olabilmektedir. Pek çok farklı ülkeden yapılan yayınlar, yazılan makaleler saniyeler içerisinde önümüzdeki ekrana düşebilmektedir. Yapılan araştırmaların, özellikle akademik olanların çalışmaları esnasında yabancı dille yapılan yayınların takibi de iyi ve verimli bir çalışma yapabilmek açısından önemlidir. Bu noktada yabancı dil bilmek de işin içerisine girmektedir. Yayının dili yabancı bir dil ise ve çalışmayı yapacak kişi bu dili bilmiyorsa haliyle akademik tercüme noktada bir gereklilik halini almaktadır.

Çeviri Yapmak

Çeviri yapmak için ilk bakışta dili bilmek yeterli gibi görünse de konuya vakıf olmak da gereklidir. Bu çerçevede akademik tercüme çeviri esnasında akademik bir özgeçmiş önem arz eder. Akademik tercüme çeviri yapan kişiler aynı zamanda çevirisi yapılan konuya da vakıf olursa çeviri daha sağlıklı olur. Bu iş alanında da diğer pek çok konuda olduğu gibi akademik tercüme çeviri yapan pek çok firma faaliyet göstermektedir. Tercüme yapan kişilerin kelime haznesinin dolu olması gerekmektedir.      Tercüme esnasında her zaman orijinal metne sadık kalınmaz. İtalyanlar tercüme konusunu bir kadına benzetirler. Güzel olanı sadık olmaz, sadık olanı da güzel olmaz şeklinde bir tercüme tanımlaması yapmışlardır. Genel olarak tercüme konusunda iş dünyasının kalbi olarak İstanbul bilinmesine rağmen İzmir ilimizde de bu konuda faaliyet gösteren bir sektör oluşmuştur. Piyasaya genel olarak bakıldığında İzmir ilindeki durum İstanbul ‘ a göre fiyatları açısından fark gösterebilir.        İzmir ilindeki çeviri yapan firmalara bir bakacak olursak azim tercüme, protranslate, akademik makale gibi firmalar olduğunu görürüz. Genelde kurumsallık açısından bakıldığında hepsi de işini bilen ve İzmir iline yakışan firmalardır. Çeviri fiyatları genel olarak bakıldığında sayfa başına 10-15 TL den başlayıp sayfa sayısına göre aşağı yönde değişir. Tabi fiyatları etkileyen bir diğer faktör de şekiller resimler, konunun zorluğu gibi faktörler. Fiyatları aşağı çekebilecek bir diğer faktör de sayfa sayısının yüksek oluşudur.

           Akademik Çalışmaların Doğruluğu

Pek çok firma İzmir de bu konuda hizmet verse de fiyatları ekonomik olanlar ve işi iyi yapanlar yukarıda sıralanmıştır. Yeminli tercüme ve yeminli tercümanlık da oldukça önemli konular olduğu için bazı firmalar noter tasdiklerini yaptırarak müşterilerine tam bir hizmet paketi de sunabilmektedir.

Çeviri Dilleri

Çeviri Türleri

Çevirilecek Bir Dökümanınız Mı Var?

Şimdi Bilgi Alın!