Apostil Tasdikli Tercüme

Günümüzde, tercüme hizmetlerinin hayatımızda ne kadar büyük önem arz ettiği yadsınamaz bir gerçek. Ülkeler arası bilgi ve belge akışları tercüme hizmetlerini hayli önemli hale getirmektedir. Bu yazıda çeviri, çeviri hizmetleri, apostil tasdikli tercüme, bu hizmetlerin fiyatları ve İzmir çeviri hizmetleri ile ilgili önemli bilgiler vereceğiz.

           Apostil Tasdiki Nedir?

Apostil, bir çeşit belge onay sistemine verilen isimdir. Geçerliliği tasdik edilmiş olan mevcut belgenin, diğer ülkelerde de geçerliliğini sağlamak ve resmi işlerde de kullanılır hale gelmesini amaçlamaktadır. Apostil tasdiki, Lahey Anlaşması üzerinden yürürlüğe girmiş bir işlemdir. Bir belgenin, düzenlendiği ülke dışında, geçerli bir belge olabilmesi için, apostil tasdiki elzemdir. Yani sadece tercüme edilmiş olması yeterli değildir.

Ayrıca bu tasdik, belgenin düzenlendiği ülkede gerçekleştirilmelidir. Apostil tasdikinin, Lahey Anlaşması’na imza veren ülkeler arasında geçerli olduğu da unutulmamalıdır. Bütün bunlardan da anlaşılıyor ki apostil tasdikli tercüme sanıldığından daha önemli. Bu hizmeti İzmir ilinde sağlamanızın mümkün olduğunu da belirtelim.

           Apostil Tasdikli Tercüme Hakkında

Daha önce de belirttiğimiz gibi, önceki yıllara nazaran günümüzde, belge akışları daha hızlı gerçekleşiyor. Özellikle de ülkeler arası alanda bu çok daha büyük önem taşımakta. Bu durum çeviri hizmetlerini de daha önemli hale getirdi. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi, İzmir de bu anlamda tercüme hizmetlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu hizmetlerin fiyatları konusunda da değişkenlik olduğunu belirtelim. Apostil tasdikinin önemini daha önce anlattık.

Bunun çeviri hizmetleri ile ilgisine sıra geldi. Apostil tasdikli tercüme hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar vardır. Şöyle ki, öncelikle belirtilmesi gereken, apostil tasdikli tercüme hizmetinin, sadece yeminli tercümanlık büroları tarafından yapıldığıdır. Bundan sonra Kaymakamlık, noter yeminli tercümeye apostil damgasını vurur. Bu da yapıldıktan sonra, belge, gitmesi talep edilen ülkenin konsolosluğuna bırakılır. Bu hizmetin fiyatları konusunda bilgi verecek olursak, apostil tasdiki için, kaymakamlıkların ücret istemediğini söyleyebiliriz.

Ancak çeviri yapan bürolar, apostil tercümelerinde ilave fiyatları uygun görmektedir. Apostil tasdikinin, belge geçerliliği için asıl şart olduğu göz önüne alınırsa bu konunun ne kadar büyük ciddiyet arz ettiği daha iyi anlaşılmaktadır. Bu sebeple örneğin; İzmir ilinde ikamet ediyorsanız şehrin, güvenilir tercüme bürolarını araştırmanız yararınıza olacaktır. Zira bu şansa bırakılacak bir konu değildir.

Çeviri Dilleri

Çeviri Türleri

Çevirilecek Bir Dökümanınız Mı Var?

Şimdi Bilgi Alın!