Noter Tasdikli Tercüme

Günümüzde çeviri işlerinin gittikçe ne kadar önemli hale geldiğini görüyoruz. Ancak bu hizmetler ile ilgili bilinmeyen pek çok hususun olduğunu da fark ettik. Bu yazıda, noter tasdikli tercüme, çeviri hizmetleri, tercüme fiyatları ve İzmir ilindeki tercüme hizmetleri ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Noter Tasdikli Tercüme Nedir?

Bir belgenin, noter tasdikinin lazım geldiği zamanlarda, çeviri hizmeti, noter yeminli tercüman tarafından gerçekleştirilir. Örnek vermek gerekirse, ticari ve hukuki belgelerin noter tasdikli tercüme hizmeti bu kimseler tarafından yapılır. Bundan sonra noterlikte onaylanır ve belge resmiyet kazanır. Noter tasdikleme fiyatları ile ilgili yazının ilerleyen kısımlarında bilgi bulabilirsiniz.

Bir başka örnek olarak tapu müdürlükleri verilebilir. Buralarda, yabancı uyruklu kişiler ile yapılacak olan tüm resmi işler için, müdürlüklerde tapu yeminli tercümanı bulundurulması bir mecburiyettir. Yapılacak olan işlem için, noter tasdikinin yapılacağı belgenin aslı ya da kopyası ile birlikte belgenin çeviri edilmiş hali notere beyan edilir. Bu belgeler notere farklı şekillerde ibraz edilebilir.

Bu durumlarda da belgenin başlığı ona uygun olarak atılır. Bu konu ile ilgili belki de en önemli nokta şudur ki; noter, belgenin doğruluğunu değil, yeminli tercüman tarafından tercüme edildiğini tasdik etmektedir. Bu hizmetin İzmir ilinde gerçekleştirildiğini belirtelim. Bundan sonra noter tasdikli tercüme hizmetlerle ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

Noter Tasdikli Tercüme İşlemleri

Söz konusu belge, öncelikle, noter yeminli tercüman tarafından gerekli dile tercüme edilir. Belge içindeki birtakım özel isimler için, çeviri yaptıran kişilerin onayına başvurulur. Gerekli nüshalama yapıldıktan sonra belge notere çıkarılır. Bu noktada noter gereğini yapar. Sonunda noter tasdikli tercüme edilmiş belge kişiye ulaştırılır. İzmir ili içinde başvurduğunuz tercüme bürosu, en yakın noterle bağlantı kuracaktır.

Bu işlemlerin fiyatları konusunda farklı bilgiler olduğunu gördük. Öncelikle, noter tasdik ücretinin noterde tahsil edildiğini belirtelim. Bu durum Türkiye’nin her yerinde böyle olduğu gibi, İzmir için de geçerlidir. Tercüme fiyatları farklılık göstermekle birlikte, noter tasdikli tercüme fiyatlarının standartları olduğunu belirtmeliyiz. Noter tasdikli tercüme işlemlerini yürütürken dikkat edilmesi gereken en önemli husus; her şeyden önce, güvenilir bir büroyu tercih etmektir.

Çeviri Dilleri

Çeviri Türleri

Çevirilecek Bir Dökümanınız Mı Var?

Şimdi Bilgi Alın!