Yeminli Tercüme İzmir

Ülkemizde yazılı ya da sözlü yeminli tercümanlık yapmak için, gerekli belgeleri notere götürüp ve sakınca görülmediğinde noterin verildiği kararla verilen belgeye sahip olmak gerekir. Bizim ülkemizde oldukça revaçta bir meslek haline geldi. Çünkü artık Avrupa ülkesi haline geldik. Ve diğer ülkelere aynı statüye sahip olmaya başladık. Hem gelen turistlerin hem de yurt dışında yatırım yapmak için uğraşan bizlerin mutlaka yanında olması gereken bir kişidir yeminli tercüman.

Örneğin iş kurma hazırlığında olan bir turistin maddi ve manevi yönden bir sıkıntısı olmayabilir ama bunlardan daha önemli bir sıkıntısı olmaktadır. Oda kendi diliyle bulunduğu yerin dilini iyi bilen yeminli tercüme üzerine eğitim almış güvenilir kişiler. Bu kişiler o kadar önemlidir ki bütün dengeyi onlar sağlamaktadır.

Karşı tarafı tercüme ederken sinirli olduğunu ya da mutlu olduğunu ses tonuyla çeviri yaptığı kişiye hissettirmesidir. Çünkü arada olduğu için her iki dil arasında kopyadır. Yeminli tercümenin yapacağı işler, atacağı adımlar çok önemlidir. Eğer ki hedef dili anlamakta bir sapma yapıp yanlış iletişim kurar ve bu anlaşılırsa şahıslar ile ilgili hukuk mücadelesi verebilir.

Çünkü dünyanın birçok yerinde yeminli tercümelerle ilgili kanunlar mevcuttur.

           Yeminli tercüme yapmak adı üstünde olduğu gibi yemin etmektir. Bu tercümeye özgü yeminlerde bulunmaktadır.

Ülkemizde yeminli tercüman olmak için ne yapılmalıdır?

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir,
  2. Hizmet vereceği dili bildiğini kanıtlayan belgeler aynı zamanda dilimiz olan Türkçe içinde geçerlidir.
  3. Gerekli belgelerle tercüman bürolarına etmeleri gerekir. Bu büroların bağlı olduğu noterler şahısı çeviri sınavına alır. Yapacağı yeminli tercümanlık için işi ne derece bilip bilmediği öğrenilir. Eğer tercüman bürosu ve noter dilin yeteri seviyede bilindiği onayını verirse yemin belgesini verir. Şahıs belgeyi aldıktan sonra işini tarafsız bir şekilde yapıncağını beyan edip yemin eder.

Yeminli Tercüme Fiyatları

Tercüme fiyatları işin durumuna, süresine ya da bulunduğu mevkiye göre değişkenlik gösterebilir. Tercümanlığın en yoğun olduğu şehirlerimizden biri olan İzmir bu konuda diğer illerde emsal olmuştur. İzmir de tercüme yapan insanların fiyatları gayet uygundur ve ayrıca İzmir de tercüme için ders alma seçenekleri ve bu seçeneklerin fiyatları da çok uygundur.

Çeviri Dilleri

Çeviri Türleri

Çevirilecek Bir Dökümanınız Mı Var?

Şimdi Bilgi Alın!